A gyerekek szeretnek a szüleik ágyában aludni, mivel biztonságban érzik magukat. Az együttalvás vonzó lehet az igazán pici gyerekektől kezdve az idősebbekig is. Csupán nézőpont kérdése, hogy ki mivel ért egyet: lehet-e, kell-e a gyerekkel együttaludni vagy inkább vigyük vissza az ágyába. Minden szülő magának dönti el a végső elhatározást saját preferenciái alapján, így nincsen rossz vagy jó döntés!
Összeszedtük az együttalvás valamennyi előnyét és hátrányát, amelyek esetleg iránymutatásként szolgálhatnak.
Kisgyermekeknek fontos a biztonságérzet
Az együttalvás segítségével sokkal könnyebben el tudod érni a kisgyerekedet, gyorsabban tudsz neki segíteni ha elkezd sírni vagy rosszat álmodik. Így a kötelék is megerősödik a szülők és a gyerek között a folyamatos biztonságérzet miatt. Például ha kisbabáról van szó, könnyen szoptathatod az ágyban fekve, így ez mindkettőtök számára előnyös. Még akkor is ha fáradt vagy, rögtön tudsz neki segíteni.
Három fős hálószoba
Viszont az együttalvás hátrányairól sem szabad megfeledkezni. Az alvásod minősége ugyanis romolhat, ha nincs elegendő helyed az ágyban egy bizonyos kis harmadik befurakodó miatt. Ez persze ugyanúgy igaz lehet a gyerekedre: nem fog tudni igazán mélyen aludni, ha be van szorítva közéd és a párod közé. Viszont arra is gondolni kell, hogy a későbbiekben az a bizonyos kötelék túl erős lehet, így a gyermek nehezen szokik majd át a saját ágyába.
Erre egy megoldás, hogy hozol be egy külön kiságyat a hálószobába. Így a saját magánszférád és a gyermeked közelsége is adott.
Úgy érzed itt az idő az átszoktatáshoz? Ne hagyd, hogy a gyermeked álomba sírja magát esetleg a félelemtől vagy pusztán a változás nehézségétől. Próbáld fokozatosan átszoktatni az egyedül alváshoz, bújj mellé lefekvés előtt, de mondd meg neki, hogy ennek az az ára, hogy egyedül kell aludnia.
A gyerekek közös hálószobája
Egy teljesen új világ nyílik meg a gyerekek előtt éjszaka, amikor lekapcsolódnak a fények de ők még mindig csacsoghatnak a szüleik tudta nélkül. Azok a testvérek, akiknek közös a hálószobájuk, erősebb köteléket alakítanak ki egymás között és kevésbé féltékenyek egymásra, egyszerűbben osztozkodnak. Ez nem csak gyerekkorukban de idősebb korukban is hasznukra válhat.
Ne hagyd, hogy a gyermeked álomba sírja magát esetleg a félelemtől vagy pusztán a változás nehézségétől. Próbáld fokozatosan átszoktatni az egyedül alváshoz, bújj mellé lefekvés előtt, de mondd meg neki, hogy ennek az az ára, hogy egyedül kell aludnia.