Gyertyaviasz eltávolítása

Hogyan távolítsd el hatékonyan a gyertyaviaszt

Ha a gyertyákra gondolunk, rögtön a meghitt hangulat, a romantika vagy a pihenés jut az eszünkbe. Tökéletes kiegészítői egy filmnézős estének, vagy csak dekorációként a lakás bármely pontján is nagyszerűen megállják a helyüket. Viszont van egy árnyoldala is a gyertyáknak: sajnos a viasz rácsöpöghet az asztalra, szőnyegre, bútorokra és foltokat hagyhat maga után. Ha ez már megtörtént Veled is, ne ess kétségbe, nem olyan nehéz eltávolítani a gyertyaviaszt. 

A viasz eltávolítása kemény felületről

Amikor a viaszt kemény felületről távolítod el, például az asztalról vagy egy polcról, ügyelj arra, hogy finoman dolgozz, nehogy megsértsd a tisztítandó területet. A felület könnyen karcolódhat, ha késsel vagy éles eszközzel próbálod leszedni az odaragadt viaszt. Ehelyett inkább a körmödet használd, óvatosan kapard le a gyertyaviaszt.

How to get rid of candle wax

A szappan is segíthet 

Ha a viaszt nehéz egyszerű kaparással eltávolítani, akkor a felületet enyhén mosd meg vizes-szappanos keverékkel. Ha az asztalod, polcod – amire rácsöppent a viasz – fából készült, figyelj oda az oldat arányaira: 1 dl szappanpehely és 2 dl vízből álljon. Ha viszont kőből vagy rétegelt anyagból készült, használj ½ dl mosogatószer és 2 dl víz keverékét. Légy türelmes, lehet, hogy majd többször is meg kell mosni a felületet annak érdekében, hogy teljesen el legyen távolítva a folt.

Viasz az asztalterítőn? 

Ha gyertya viasz csöpögött az asztalterítőre, fagyazd le! Tedd be az abroszt egy műanyag zacskóba, majd minimum 2 óráig tett be a fagyasztóba. Amikor kiveszed, a legtöbb esetben egyszerű kaparással le lehet szedni a viaszt.  

Lanterns and candles

A vasaló nem csak a ráncok eltűntetésére jó! 

Ha nem sikerült eltávolítani a viaszt a fagyasztás után, itt egy másik ötlet. Rakd rá az asztalterítőt egy vasalódeszkára úgy, hogy a folt felfelé nézzen. Helyezz a folt alá és fölé is egy-egy papír törlőkendőt, majd kezd el vasalni. Ne tartsd a vasalót több, mint 5 másodpercig a folton. Ennek köszönhetően a papírtörlőkendő felszívja a viaszt. Ezt ismételd meg addig, amíg el nem tűnik a folt: figyelj arra, hogy mindig új papír törlőkendőt használj.

Hoppá, a szőnyegen is van viasz? 

Ha a viasz a szőnyegre csöppent rá, akkor is gyakorlatilag ugyanazt az eljárást kell alkalmaznod, mint az asztalterítő esetében. Miután a gyertya viasz teljesen megszáradt, óvatosan kell lekapargatni. Ezután helyezz négy réteg papír törlőkendőt a folt tetejére, és állíts a vasalót a legalacsonyabb hőfokra. Helyezd a papír törlőkendőre, amíg a viasz fel nem szívódik. Ebben az esetben is addig ismételd ezt a folyamatot, amíg a folt el nem tűnik.

A gyertyatartókra is ügyelni kell 

A gyertyatartóval is gondok vannak? A viasz eltávolításának leghatékonyabb módja, ha egyszerűen leolvasztod azt. Kapcsold be a sütőt 75 fokosra, és helyezd rá a gyertyatartót egy sütő tálcára (persze tegyél alá sütő papírt is). Körülbelül 20 percig hagyd bent, így a gyertyaviasz le fog potyogni a gyertyatartóról. A végső tisztításhoz szükséged lesz papír törlőkendőre is.



 

Tudjon meg többet

Hangulatos szilveszteri asztalterítés

Hangulatos szilveszteri asztalterítés

Karácsonyi ajándékötletek a szeretteidnek

Karácsonyi ajándékötletek a szeretteidnek

Nincs karácsony manók nélkül

Nincs karácsony manók nélkül

Útmutató a kültéri karácsonyi világításhoz

Útmutató a kültéri karácsonyi világításhoz